„(…) Szintúgy nem látom okát, hogy a magyar weird fiction írók miért ne járulhatnának hozzá a Cthulhu mítoszhoz, ahogy sok angol, francia és más nyelvű írók is már megtették. Lovecraft munkái kimeríthetetlenül gazdagok és meggyőzőek, és ő maga is izgatott – és meghatott – lenne, hogy írásai világszerte szereznek örömet. ”
A fenti gondolat S. T. Joshi-tól származik, aki méltán népszerű a Lovecraft rajongók közt – mondhatni köszönettel tartozunk neki -, hosszú évek kutatómunkájával korrigálta a hibásan kiadott novellákat, vagy az éppenséggel megnyirbált történeteket. Természetesen nem tudtam válaszolni a költői kérdésére, mert be kell valljam, nem tudom az okát, miért is van olyan kevés Lovecraft követő, weird író Magyarországon, miért jelenik meg olyan kevés könyv, gyűjtemény, antológia. Nem tartom érdemleges felvetésnek azt, hogy „nincs rá igény”, ez semmi más csak egy minden alapot nélkülöző végső érv, ami jokerként bedobható. Csak éppen nem ér semmit. A The Black Aether online magazin már felkavarta azt a bizonyos sokszor említett állóvizet, a Black Aether magazin számomra is meglepő népszerűségével megmutatta, hogy igen is van igény a weird irodalomra itthon is. Ha egy ilyen kicsi és amatőr „vállalkozás” ilyen rövid idő alatt, sikereket tud elérni, akkor egy erre szakosodott kiadó, bombát tudna robbantani. Én hiszek ebben.
Abban hiszek, hogy bennünk magyarokban, olyan kreatív alkotói potenciál van, amit jóvátehetetlen hiba lenne elpazarolni, nem engedni kibontakozni.
Az inspirációt az alkotásra való ösztönzést, a The Black Aether az egyik elsődleges feladatának tekinti. Természetesen ez mindig is egyedi ízlés kérdése volt és az is marad, ki miből merít ihletet, mi az a folyamat, ami elvezet az alkotáshoz. Azonban azt ki merem jelenteni, hogy ezekből a tényezőkből sosem elég. Elég a legkisebb lökés is, hogy ismét, vagy akár először érezd azt, ki kell írnod magadból, amit már régóta meg szerettél volna tenni, csak nem volt kedved vagy esetleg elég bátorságod hozzá. A The Black Aether most megadja ezt az utolsó kis lökést.
Egy teljesen ingyenes, a lehető legtöbb online és digitális formátumban elérhető „mikro antológiát” indítunk a magyar amatőr weird írók és olvasók részére, Micro Aether néven. Felmerül a kérdés, miért van szükség még egy kezdeményezésre a Black Aether magazin mellett.
Azért, mert ahogy említettem, van jó pár olyan írás ami nem kerülhetett bele a nyomtatott magazinba, mert túl rövid volt, vagy pedig tartalmilag nem felelt meg az elvárásoknak. Azért mert teret kell biztosítani a szárnyukat még éppen csak próbálgató amatőr íróknak. Azért, mert nagyon sok író van, aki kifejezetten ilyen rövid történeteket ír, amik viszont – technikai okokból – ritkán jelennek meg magazinokban. Azért, mert Lovecraftből és weird történetekből sosem elég! Azért, mert kell az inspiráció, kellenek a friss gondolatok.
A részletes technikai leírásban minden információt megtalálsz. A „mikro antológia” nincs összefüggésben a nyomtatott Black Aether magazinnal, az meg fog maradni annak a ponyva magazinnak, aminek eredetileg is tervezve lett, nem fog változni a koncepció sem a célkitűzés.
Őszintén remélem, hogy ezzel az újabb kezdeményezésünkkel legalább egy kicsit is hozzájárulunk ahhoz, hogy elindulj, újra rálépj az alkotás sikerekkel kikövezett útjára.
Tomasics József
A június havi témáról már elérhető az információ, és be is tudod küldeni írásodat. Részletek ezen a linken!