A szociopata és kutyája – Ken Greenhall: Hell Hound

Feltöltve: 2021/09/18
Kategóriák: Friss
Becsült olvasási idő (185 szó/perc): | Szavak száma:

„Mindenkinek kell, hogy legyen egy megszállottsága?
Természetesen. Az, hogy mit választasz, határozza meg, hogy épelméjű vagy-e, vagy sem…”

A horror műfaj egyik legnagyobb értéke számomra az, hogy könnyen vegyíthető más zsánerekkel úgy, hogy az eredmény nem csak szimplán egy szórakoztató történet lesz, hanem egyedi, önmagán túlmutató alkotás jön létre a műfajok keveredéséből. Félni jóformán bármitől és rengeteg féleképpen lehet, azonban az igazán jó rémregény az, amely ad valami pluszt is a talmi ijesztegetésen túl. Ez lehet egy briliáns nyelvezettel megteremtett atmoszféra, egy húsbavágóan jól ábrázolt lélektani dráma, gondolatébresztő tudományos-fantasztikus elemek beemelése, vagy, mint a Hell Hound esetében, az adott korszellemre és annak problémáira való reflektálás.

Ken Greenhall 1977-es regénye – melyet a Valancourt Books 2017-ben ismét kiadott, és hangoskönyv is készült belőle – nem nevezhető tisztán horrornak, sokkal közelebb áll a szatírához, vagy a szocio-drámához, mint a klasszikus értelembe vett rémtörténethez. Ezt pedig se az igencsak ponyva érzetű címéből, se a baljóslatú fülszövegből nem gondolnánk:

„Hol vannak képességeim határai? Ezen még sosem gondolkoztam. Mi lenne, ha egy reggel, amikor az öregasszony a lépcsősor tetején áll, egyszer csak egy súlyt érezne a lábának csapódni? Mi lenne, ha ezután előrebukna kezeivel a levegőt markolászva, és a vékony koponyája a lépcsőnek ütődne? Mi lenne velem, ha őt egyszer mozdulatlanul találnák a lépcsősor alján? Ilyenek Baxter, a szociopatikus bullterrier gondolatai, aki a tökéletes gazdát keresve mereng első áldozata halálán.”

A könyv borítóján olvasható, fentebb írt premissza után azt gondoltam, hogy King Cujojának előképét fogom kapni, jó esetben egy szórakoztató horrorregényt a gyilkos háziállatról, méghozzá – hogy meglegyen a kellő sokk faktor – annak szemszögéből elmesélve. Ezzel szemben a Hell Hound, bár nem szűkölködik gyilkosságokban, egyáltalán nem a vérontásra fókuszál, és a történet jóval többről kíván szólni, mint egy elborult elméjű véreb ámokfutása.

A cselekmény helyszínéül szolgáló, idillinek tűnő névtelen amerikai kertvárosban hiába integetnek egymásnak barátságosan a szomszédok, és óvja hófehér léckerítés a szépen nyírt pázsitot, a zárt ajtók mögött burjánzik a kicsinyes rosszindulat, az önzés és az irigység, és senki sem boldog igazán. A történet elején Baxter szemén keresztül látunk be az ajtók mögé, aki hideg, amorális ragadozóként elmélkedik az általa puhánynak, teszetoszának és ostobának tartott emberek hétköznapjain, de később a regény nézőpontkarakterként is bemutatja azon emberek gondolkodását, akikkel a kutya így, vagy úgy kapcsolatba kerül. Ezek a szereplők a ’70-es évek átlag Amerikájának jól ismert archetípusai: a frissen beköltözött újdonsült házaspár, akik a gyermekáldást várják; a kotnyeles szomszédasszony; a cserfes és pimasz „szomszéd lány”; a kíváncsi és nyughatatlan kisfiú, és az általános iskolai tanárnő.

Ken Greenhall polgárpukkasztó módon kivétel nélkül mindenkit végtelenül keserűnek és frusztráltnak ábrázol, különösen nagy hangsúlyt fektetve a szereplők szexuális kielégületlenségére (beleértve a fiatalkorú szereplőket is). Ez a végtelenül cinikus görbe tükör a társadalom képmutatásáról és romlottságáról sokkal nagyobb fókuszt kap a történetben, mint a „pokol kutyája”, és annak rémtettei. Ez pedig egyszerre a könyv gyenge pontja, és egyben erőssége is, ami az átlagos horror ponyvák fölé emeli a Hell Houndot. A történet borzasztóan komor, helyenként szinte már öncélúan nyomasztó, de valahol mégis őszinte képet ad a ’70-es évek végén uralkodó korszellemről, amikor egy teljes generáció csalódott az amerikai álomban, és kiábrándult a sokáig tökéletesnek ábrázolt külváros hamis boldogságából. Baxter, mint voltaképpeni főszereplő, inkább azért létezik, hogy külső szemlélőként reflektáljon az emberek és a társadalom kicsinyes furcsaságaira – hasonlóan Jack London Fehér Agyarához –, és nem azért, hogy a közösség életére törő fenyegetés legyen; bár alkalomadtán nem átall gyilkolni, hogy elérje a célját.

Baxter a helyét keresi a világban, egyetlen motivációja, hogy megtalálja a tökéletes gazdát, akit hozzá hasonlóan nem fog vissza az erkölcs, vagy a morál: végez első gazdájával, a keserű és magányos Mrs. Prescottal, magára hagyja a tönkretett életű Grafton házaspárt, és végül rátalál a tizenhárom éves Carl Fine-ra. Carl felbukkanásáig számomra nehéz volt eldönteni, hogy mi is a regény tulajdonképpeni tónusa.

Az a végtelen keserűség és megvetés, ami az összes szereplő gondolataiból áradt, vajon szándékosan repetitív és túlzó, vagy ez egy írói mellényúlás? Mennyire akar a könyv egy fekete humorral megírt, elnagyolt szatíra lenni, és mennyire egy véresen komolyan gondolt dráma?

A kérdésre a választ egyértelműen Carl bemutatása adja meg, aki a szertelen, kíváncsi kertvárosi kissrác figurájának célzatos kiforgatása. Elvégre, egy olyan fiút, akinek példaképe nem egy sportoló, vagy szuperhős, hanem maga Adolf Hitler, és emiatt lombház helyett a közeli roncstelepen épít bunkert, sőt, a kiszemelt lánynak azzal udvarol, hogy „hasonlítasz Éva Braunra”, nem lehet teljesen komolyan gondolt karakterként kezelni. Baxter és Carl találkozása után a regény nem csak tónusában, de cselekményében is egy teljesen más irányba indul el, látszódik, hogy ez volt az a központi elem, amely köré Greenhall a hosszúra nyúlt bevezetést írta. Egyfajta groteszk, kitekert felnövéstörténet ez, amely a fiú és kutyája kezdődő barátságáról szól, ugyanakkor egy szárnyait bontogató sorozatgyilkos eredettörténete is.

Az amerikai ifjúsági irodalomban gyakran használt „fiú és a kutyája” toposzt több szerző is kiforgatta már a Hell Hound előtt – Harlan Ellison A Boy and His Dog című története kitűnő példa erre –, azonban Greenhall módszeresen törekedett arra, hogy az összes, a klisével azonosított és közkedvelt elemet a feje tetejére állítsa. Ezzel pedig számos, az ártatlanság illúziójának maradékát is leromboló pillanatot teremtett, melyek jó ideig kísérteni fogják az olvasót; nem is a részletesen leírt brutalitásuk okán, hanem azzal a végtelen rosszindulattal, melyet a tárgyilagos kimértséggel leírt kegyetlenkedések sugallnak. Greenhall nem tobzódik az erőszakban, nincsenek gyomorforgatóan leírt sérülések, vagy hosszú haláltusák, a teljes szövegre jellemző egyfajta rideg távolságtartás, kimért, hideg, plasztikus ábrázolásmód.

A könyv egyébként meglehetősen rövid, nyomtatott formában alig 192 oldal, hangoskönyvként pedig mindössze négy és fél óra hosszú, ennek ellenére a cselekmény nem igazán pörög. Az események majdhogynem különálló történetek sorozataként is fogyaszthatók, melyek bár egymásra épülnek, a befejezésig nem feltétlen alkotnak koherens narratív ívet. A befejezés végül ügyesen összerántja a széttagolt történetet és illően nyomasztó katarzissal zárja le, sejtetve a jövőben bekövetkező további borzalmakat. Megjelenésekor jellemzően pozitív kritikákat kapott, és relatíve nagy népszerűségre tett szert, tizenkét évvel később Jérôme Boivin rendezésében filmadaptáció is készült belőle Baxter címmel. A filmet nem egy amerikai stúdió készítette, teljes egészében francia produkció, ami a könyv erősen USA specifikus társadalomkritikáját tekintve meglepő.

Ken Greenhall a Hell Hound után még további három könyvet írt, melyek a rémtörténetek közé sorolhatók (Childgrave, 1981; The Companion, 1988; Deathchain, 1991), de írt egy történelmi regényt is Lenoir címen a 17. századi hollandiai rabszolgákról, illetve Jessica Hamilton álnéven az Elizabeth című boszorkányos horrort; a Hell Hound egyébként megjelent a Jessica Hamilton álnév alatt is Baxter címmel.

Sajnos Greenhall 2014-ben elhunyt, így utolsó regénye a Rumors of Sanctity, amely állítása szerint a korábbi munkáival ellentétben, ”melyek a gonoszságot hangsúlyozták”, a „jóság kétséges fogalmát” járta volna körbe, már nem készülhetett el.

Összességében azt kell mondjam, hogy bár a Hell Hound egy húsbavágó hatásossággal megírt, éjfekete humorral átitatott társadalomkritika, a hagyományos horror rajongóinak mégsem merem teljes magabiztossággal ajánlani. Aki lassan kibomló rejtélyeket, természetfeletti iszonyatot, vagy misztikus szálat keres, az csalódni fog, aki viszont hajlandó kísérletezni és eltávolodni a hagyományos horrortól a szatíra és a dráma irányába, az mindenképp tegyen egy próbát a Hell Hounddal.

  • Borítókép: jelenet a Baxter című filmből

 

Ne hagyd ki ezeket se!

Pólya Zoltán: A rézálarcos hölgy meséje

Velence utcáit azon az estén ellepték az arcukat maszkok mögé rejtő férfiak és nők, akik táncolni, énekelni és szórakozni, az életet ünnepelni vágytak az ősi város kulisszái között. Mégis dermedt csend lett úrrá az utcákon, amikor a rézálarcot viselő, vörös hajú nő megjelent közöttük. Csupán egyetlen pillanatra érintette meg a karneválozókat a szenvedély és a halál dohos, fullasztó illata, majd...

Pólya Zoltán: Az élet és a halál anyaga

Azt hiszem, szeretem Mr. Hershey-t. Mr. Hershey-vel mindig napszállta után szoktam találkozni, a D.-i apátság romos falai között. Máig nem lehet tudni, hogy voltaképpen mitől is égett le tíz évvel ezelőtt ez az ősi, szent hely, amelynek az oltárát egyes vélekedések szerint egy, a kereszténységnél sokkal régebbi vallás áldozati kövéből vésték ki az alapítók. Az apátság teteje azonnal beomlott,...

Szőllősi-Kovács Péter: Inis Mona alkonya

1.   A Caernarfon-öböl bejárata felett sirályok rikoltoztak. Fehéren cikázó röptük jól kivehető volt a nyugtalan tenger fölött gyülekező ónszínű fellegek háttere előtt. Nyugat felől, a baljós látóhatár peremén is fehér szárnyak tűntek fel; hajó közeledett a parthoz. Nem az öböl felé navigált, hanem a dél-nyugati irányban húzódó partszakasz egyik kihalt része felé. Szél ellen fordult,...

Bojtor Iván: A Kapu Pecsétje

Repülőnk hajnalban szállt fel a párizsi Orlyról. A gép kapitánya, Marco Floretti kapitány előre elnézést kért az esetleges légörvények okozta kellemetlenségekért, majd jó utazást kívánt, és a hangszórók hangos kattanással elnémultak az utastérben. Még bámultam néhány percig az alattunk elsuhanó tájat, aztán elővettem a táskámból a reptéren vásárolt szíverősítőt, és miközben megittam, azon...

Mészáros Lajos: Szekta Rt.

„Amidőn elszabadul amaz ocsmány szörny, kit most Istenként imádtok, bálványoztok, és féktelen éhségében a húsotokból fog lakmározni, míg ti borzalmas kínok közt hánykolódtok, akkor felnyílik szemetek, és látni fogjátok, milyen rémséget szabadítottatok e sárgolyóra, és végül őrjöngve átkozzátok majd alantas tetteiteket…”     1897. október 31. Nem sokkal sötétedés után, de még éjfél előtt   –...

Patonai Anikó Ágnes: Én, Keziah

Wilhelm   Én azt mondom, a bíró urak végezzék csak a dolgukat, derítsék ki, valóban elkövette-e az asszonyom azokat a szörnyűséges rémtetteket, amelyekkel vádolják! Alávetem magam a vizsgálatnak egész házam népével, hisz ismernek mind, jól tudják, hogy tisztességes ember vagyok. Esküszöm az Úr szent nevére, hogy az igazat mondom.  Az erdőben. Úgy négy évvel ezelőtt. Vadászni voltam. A suta,...