A film noir, a képregény és H.P. Lovecraft találkozása a boncasztalon (Josh Finney – Patrick McEvoy: Casefile: ARKHAM)

Feltöltve: 2018/03/08
Kategóriák: Friss
Becsült olvasási idő (185 szó/perc): | Szavak száma:

Hank Flynn, a keménykötésű, éles arcú, ballonkabátos detektív a negyvenes évek Amerikájának kaotikus berendezkedésében próbálja megtalálni saját helyét. A háború poklából visszatérő veteránként azonban talán nem a legszerencsésebb helyen, az államok egyik legelátkozottabb városában, Arkham-ben sikerül letelepednie. Napjait a pitiáner bűnözők utáni vadászat és a jobb élet utáni vágy tölti ki, miközben folyamatosan a nyakában lohol a poszt-traumás stressz és a harctér borzalmait felidéző flashbackek nyomorúsága. A dolgok azonban egy napon érdekes fordulatot vesznek…

Raymond Chandler és H.P. Lovecraft egy asztalhoz ülnek és kiválóan megértik egymást

A Casefile: Arkham a lovecrafti univerzumban több szempontból is jártas grafikus, Patrick McEvoy (többek közt az Arkham Horror és a Call of Cthulhu társasjátékok illusztrátora), és a műveiért már több rangos díjat is bezsebelt író, Josh Finney közös projektje. A készítők mögötti tapasztalat egyértelműen látszik a munka minőségén, hiszen a Caselfile: Arkham nem csupán egy gyönyörű módon, látható szakértelemmel illusztrált történet, de kiválóan használja és elegyíti a chandleri hard-boiled krimi, valamint a lovecrafti horror különböző elemeit.

A stílusmegjelölés definiálása így alapvetően nagyon könnyedén, pár szóban le is rendezhető: a Casefile: Arkham Lovecraft New Englandjében játszódó, noir stílusú detektívtörténet, némi misztikus, földöntúli csavarral megfűszerezve. Nagyjából úgy kell elképzelni, mintha a hard-boiled királya, Raymond Chandler valamiféle ősi átok (vagy áldás?) hatására egy nap úgy ébredne, hogy onnantól kezdve képtelen mást írni, kizárólag a Cthulhu-mítoszba illeszkedő nyomozós horror-krimi történeteket. Nincs túlbonyolítva, azonban erre nincs is szükség, hiszen a formula kiválóan működik.

Minden baj Pickmannel kezdődik…

Casefile: ARKHAM

A Casefile: Arkham első része, a Nightmare on the Canvas Richard Upton Pickman, a minden HPL-rajongó által jól ismert festő történetét helyezi némileg új megvilágításba. Flynnt fiatal, szemrevaló és gazdag özvegy keresi fel irodájában, aki egy eltűnt barátja, egészen pontosan Pickman, a festő felkutatásában kéri segítségét. A detektívet a megbízás szinte az éhhalál széléről rántja vissza, ezért boldogan vállalja az őrült piktor utáni nyomozást. Persze ekkor még nem sejti, hogy valami olyasmibe tenyerel bele, amibe nem feltétlenül lenne szabad. Az eltűnt művész ügye eleinte egyszerűnek tűnik, azonban Flynn nem számolt a bosszúszomjas boszorkányokkal, az emberhúsra éhes szörnyszülöttekkel, meg a kegyetlenségéről hírhedt innsmouthi maffia gengsztereivel. És bizony, ez még csak a kezdet.

 A folytatás (Her Blood Runs Cold) alapját a The Thing On the Doorstep című novella alkotja, habár az első részhez képest jóval plasztikusabb, egyedibb felfogásban kezelik a készítők Lovecraft eredeti történetét. Flynnre saját irodájában tör rá egyik régi barátja, a gazdag aranyifjú, aki önmagából kifordulva Shoggothokról hadovál, és majdnem kiírja a magánnyomozót az élők sorából. Flynn önvédelemből végez régi cimborájával, azonban így nem csupán gyilkosság gyanújába, de ismét egy rendkívül szövevényes és szerteágazó ügy közepébe is keveredik. Míg barátja instabil mentális állapotának okait és a halál rejtélyes körülményeit próbálja kivizsgálni, nyomába szegődik a rendőrség, valamint nem csupán a halott aranyifjú özvegye, de az innsmouthi maffia halképű gengszterei is bejelentkeznek nála. Ebből fakadóan az első kötetnél is összetettebb, izgalmasabb és fordulatosabb sztorit tarthatunk a kezünkben, melynek minden egyes oldala igazi mestermunka.

Ahogyan ez a fentebb leírtakból érzékelhető, a sorozat minden egyes része alapjául egy-egy ismert Lovecraft-írás szolgál, amiből majd a teljes sztori végén a bűnös Arkham háttértörténete mellett Hank Flynn magándetektív életútja is egy értelmezhető egésszé formálódik. Éppen ezért a széria egyes részeit egy folyamatosan kibontakozó háttérszál fűzi egybe, az egyes kötetek pedig különálló epizódként is megállják a helyüket, tökéletesen értelmezhetők és élvezhetők, az első két, összesen majd’ háromszáz oldalt kitevő sztoriról ez legalábbis mindenképp elmondható.

Sötét, rideg, és emberi

A panelek képi világukat tekintve csodásan idézik a B-filmek hőskorának noir-gyöngyszemeit, McEvoy kitűnően játszik a vászonról jól ismert kontraszttal és munkáján látszik, hogy a detektívfilmek mellett valószínűleg a klasszikus horror-képregények terén is megfelelő alapműveltséggel rendelkezik. A Casefile: Arkham oldalain leginkább az ikonikus EC Comics képregények hatása érezhető, azonban mindezt a negyvenes évekre jellemző cinematográfiával, valamint némi dinamikus modernitással ötvözve alkotja meg saját, szemet gyönyörködtető világát. A történet kezdetétől bujkál a háttérben valami nyugtalanító, sötét és rideg atmoszféra, hogy aztán lassan és biztosan, de totális őrületté bontakozhasson ki. McEvoy szerencsére nem riad vissza a nyers, brutális jelenetek ábrázolásától sem, ezzel is ráerősítve a klasszikus EC Comics párhuzamra.

Casefile: ARKHAM

A vizuális megjelenés mellett az írói oldalt tekintve sem lehet okunk különösebb panaszra. A történetvezetés logikusan felépített világot alkot, a fordulatok kevésbé kiszámíthatók, valamint Finney párbeszédei a zsánerhez igazodva néhol kissé pátoszosak ugyan, ám így is gördülékenyek és élettelik.

Egyébként, ha már a noir műfaj kliséinél tartunk, mindenképp érdemes megemlítenünk, hogy a szereplők ábrázolása az adott zsánerhez hűen ugyan kellőképp sztereotipizáló, ellenben némi csavar azért mindegyikük személyiségében felfedezhető, mindnyájukat átszövi valamiféle sötét, gonosz mágia, vagy Földöntúli misztikum. Ezen felül kifejezetten jó írói készségre vall, hogy bármennyire is a detektívtörténetek műfajába illeszkedő, készre gyártott karaktereket kapunk (a keménytökű, borostás-ballonkabátos főhős mellett az ősz halántékú, hidegvérű rendőrfőnök, a végzet hosszú combú asszonya és a maffiának dolgozó, piti bűnözők is feltűnnek), azért a figurák mégsem kifejezetten merevek és statikusak, Finney valódi, fejlődőképes, emberi karakterek jellemrajzát vetette papírra. Hank Flynn, a háborút megjárt magándetektív személyisége például nagyon lassan bontakozik ugyan ki előttünk, azonban oldalról oldalra érezhető és látható a jellemfejlődés, érezni, hogy a ballonkabát alatt egyáltalán nem egy konzisztens, önálló gondolatokra képtelen viaszfigura rejtőzik, hanem a hatalmat, a világot, és egyben önmagát is megkérdőjelezni képes, hús-vér ember.

Summa summarum

Összességében azt mondanám, hogy a Casefile: Arkham egyértelműen két zsáner adott eszközkészletéből építkezik, azonban ennek ellenére mégsem unalmas és közhelyes kliséhalmazt kapunk a készítőktől. Ez bizony egy jól átgondolt és felépített világ, eleven, emberi karakterekkel és fordulatos, izgalmas történetekkel. Ehhez tulajdonképpen rendkívül jó alapot szolgáltatott két kiváló szerző stílusának és karaktereinek ötvözése (Chandler & Lovecraft), azonban Finney írói vénája és McEvoy zseniális képi világa nélkül sohasem lehetett volna annyira érdekes és szórakoztató az egész, amennyire végül az lett. Ha valaha valaki lovecrafti hatású film noir forgatására adná a fejét, könyörögve kérem, hogy a Casefile: Arkham története szolgáltassa az alapot a forgatókönyvhöz. Köszönöm!

Ne hagyd ki ezeket se!

Pólya Zoltán: A rézálarcos hölgy meséje

Velence utcáit azon az estén ellepték az arcukat maszkok mögé rejtő férfiak és nők, akik táncolni, énekelni és szórakozni, az életet ünnepelni vágytak az ősi város kulisszái között. Mégis dermedt csend lett úrrá az utcákon, amikor a rézálarcot viselő, vörös hajú nő megjelent közöttük. Csupán egyetlen pillanatra érintette meg a karneválozókat a szenvedély és a halál dohos, fullasztó illata, majd...

Rádai Márk: Ébredés

Délután egy óra van, háromnegyed nyolckor kezd sötétedni, addig biztosan nem jönnek értem. Akár velük tartok, akár megszököm előlük, alig hét órám maradt arra, hogy mindent elmondjak. A nap most magasan jár, fénye épp a revolvert éri az asztalomon, amelynek közelsége furcsa módon biztonságot jelent. Azelőtt nem sejtettem, hogy a halál gondolata megnyugtató, szinte otthonosan melengető is lehet....

Bojtor Iván: A fennsík

Már késő délután van, de még mindig forrón tűz a nap. A traktorok vájta poros földúton tartok a dombok irányába, fel arra az ezerszer is elátkozott Geleméri-fennsíkra. A kutyát ma nem hoztam magammal. A jó öreg Abdult bezártam a pince egyik sötét, ablaktalan zugába, hogy a szomszédok ne hallják a szerencsétlen jószág kétségbeesett nyüszítését – mert ma éjszaka nyüszíteni fog, az biztos. Ha...

Pólya Zoltán: Az élet és a halál anyaga

Azt hiszem, szeretem Mr. Hershey-t. Mr. Hershey-vel mindig napszállta után szoktam találkozni, a D.-i apátság romos falai között. Máig nem lehet tudni, hogy voltaképpen mitől is égett le tíz évvel ezelőtt ez az ősi, szent hely, amelynek az oltárát egyes vélekedések szerint egy, a kereszténységnél sokkal régebbi vallás áldozati kövéből vésték ki az alapítók. Az apátság teteje azonnal beomlott,...

Mészáros Lajos: Szekta Rt.

„Amidőn elszabadul amaz ocsmány szörny, kit most Istenként imádtok, bálványoztok, és féktelen éhségében a húsotokból fog lakmározni, míg ti borzalmas kínok közt hánykolódtok, akkor felnyílik szemetek, és látni fogjátok, milyen rémséget szabadítottatok e sárgolyóra, és végül őrjöngve átkozzátok majd alantas tetteiteket…”     1897. október 31. Nem sokkal sötétedés után, de még éjfél előtt   –...

Szőllősi-Kovács Péter: Inis Mona alkonya

1.   A Caernarfon-öböl bejárata felett sirályok rikoltoztak. Fehéren cikázó röptük jól kivehető volt a nyugtalan tenger fölött gyülekező ónszínű fellegek háttere előtt. Nyugat felől, a baljós látóhatár peremén is fehér szárnyak tűntek fel; hajó közeledett a parthoz. Nem az öböl felé navigált, hanem a dél-nyugati irányban húzódó partszakasz egyik kihalt része felé. Szél ellen fordult,...